Jak napisać List Motywacyjny

Napisanie listu motywacyjnego nie jest taką prostą sprawą jakby się miało wydawać. Trzeba szczególną uwagę zwrócić na poprawnie skonstruowane zdania, poprawną polszczyznę oraz dopracować treść. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby napisać taki list od podstaw, skorzystaj z gotowych szablonów, które na pewno sprawią iż będzie Ci łatwiej stworzyć poprawnie napisany list motywacyjny. A więc, zastanawiasz się od czego zacząć pisząc list? Zobacz Krok po kroku jak napisać list motywacyjny.

Budowa Listu motywacyjnego

Składa się on z kilku ważnych części oraz musi wyrażać się formalną formą. Ważne jest, by używać elegancki, biznesowy i formalny język polski.

Krok 1 - Jak zacząć list motywacyjny:
Jeżeli owe pismo jest odpowiedzią na ogłoszenie, powinno umieścić się w nagłówku dane personalne, czyli: imię, nazwisko, kontakt, dane adresowe lub e-mail. Po prawej stronie powinniśmy podać datę i miejscowość , w formacie np. Warszawa, dn. 6 czerwiec 2007 r. Nie możemy również zapomnieć o danych osoby do której skierowany będzie list. Dane (nazwa pracodawcy i adres jednostki) te umieszczamy pod naszymi danymi i datą, bliżej prawej.

Rozpoczęcie Listu:
- Szanowni Państwo - jeżeli nie mamy informacji do kogo konkretnie pieszemy
- Szanowny Panie - jeżeli wiemy, że odbiorcą jest mężczyzna, ale nie znany jego nazwiska
- Szanowana Pani - jeżeli wiemy, że odbiorcą listu jest kobieta, ale nie znamy jej nazwiska
- Szanowny Pani/e Nowak - jeżeli znamy nazwisko odbiorcy listu

Te wskazówki pomogą Ci stworzyć nagłowek czyli formalną treść listu oraz jego początek rozpoczęty jest odpowiednim zwrotem.

Krok 2 - list motywacyjny, wstęp:
Jest to miejsce gdzie tak właściwie każdy może zacząć list na swój sposób. Do wyboru mamy, bardzo dużo rodzajów sformułowań. Jednak aby one poprawnie brzmiały, należy wziąć pod uwagę kilka zasad:

Pierwszy paragraf ma informować o tym dlaczego przesyłamy swoją aplikację.
- należy podać nazwę ubieganego się stanowiska, numer referencyjny oraz medium, którego obejmuje oferta.
- W jednym lub dwóch zdaniach zachęcamy pracodawcę do dalszego czytania. - należy zachęcić do zapoznania się z nadesłanymi dodatkowymi dokumentami, np.: W związku z ofertą, która była zamieszona w gazecie Głos Koszaliński, zwracam się uprzejmą prośbą o rozpatrzenie mojej kandydatury na stanowisko Projektant Wnętrz Np : W związku z ofertą, która ukazała się w portalu praca.pl, zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie mojej kandydatury na stanowisko Przedstawiciela handlowego (nr ref. abd/07 - jeśli nie znamy numeru wpisujemy tylko stanowisko pracy). Sądzę, że moja osoba jest warta rozważenia. Po przejrzeniu oczekiwań przedstawionych w ogłoszeniu, jestem pewien, że moje preferencje są zbliżone z umiejętnościami poszukiwanymi przez Państwa.

Krok 2 - Główny element listu motywacyjnego:
Wstęp i nagłówek zazwyczaj nie sprawia problemu lecz trudności zaczynają się kiedy od wstępu przechodzi się do tekstu głównego. W tym miejscu żaden poradnik nie jest w stanie pomóc.

Najgłówniejszy punkt docelowy, to taki aby zaprezentować swoje kwalifikacje, umiejętności, zalety, doświadczenia, wyszkolenia i i dokonania, certyfikaty, którą zachęcą i przekonają pracodawcę, że jesteś idealną osobą na wybrane stanowisko.

List motywacyjny musi być odzewem na ogłoszenie i nawiązaniem do wymagań, które w tym ogłoszeniu zostały opisane. Nasze oświadczenie powinno być zarazem poparte przykładami rzetelne, co z pewnością nie jest proste. Powinno się zdecydowanie unikać wysyłania tego samego listu do różnych pracodawców. Z reguły detale różnią się na tyle, że nawet bardzo zbliżone z pozoru lub takie same ogłoszenia różnią się od siebie, a nasze standardowe dokumenty nie przyniosą korzystnego efektu.
Nie wymaga się by list motywacyjny był długi. Jeżeli udało się napisać 6-7 zdań opisujących nasze osiągnięcie to nie ciągnijmy tematu dalej. Lepiej nie wydłużać nie potrzebnie treści, gdyż wyda to się sztuczne a efekty jakie chcemy osiągnąć mogą okazać się odwrotne niż oczekiwane.

Krok 3 - Kwalifikacje w liście motywacyjnym:
Jeżeli Twoje kwalifikacje i osiągnięcia są tak obszerne, a praca o którą się starasz jest tą której od dawna szukasz, dodatkowo chciałbyś umieścić krótką notkę na temat motywacji, kompetencji, oczekiwań lub innych zagadnień. Ważne by trzymając się zasady aby paragrafy były nie za długie, warto aby wydzielić główną treść na lub trzy podparagrafy, które w spójnym ciągu propagują naszą osobę.

Krok 4 - Zakończenie listu motywacyjnego:
Ta część listu to przedstawienie propozycji i formy kontaktu oraz deklaracja chęci spotkania i współpracy, być może w jakimś stopniu pomoże to pracodawcy dokonać udanego wyboru. Zakończenie powinno się zawrzeć w maksimum 3-4 zdaniach, pamiętaj o formie formalnej. Zazwyczaj list kończy się zwrotem: "Z poważaniem, Z wyrazami szacunku", oraz podpisujemy odręcznie imieniem i nazwiskiem jeśli wysyłane są w formie papierowej.

Kopiowanie artykulów zabronione © 2009-2011 c-vitae.info | Polityka Prywatności